Maliny to krzewy, które dorastają zazwyczaj do 2,5 metra wysokości, kwitnąc od maja do sierpnia. Są jednymi z najczęściej hodowanych owoców w ogrodzie. Nie są szczególnie skomplikowane w bieżącej pielęgnacji, a odpowiednio zadbane – odwdzięczają się obfitym, słodkim plonem. To owoce, które maja cały szereg zastosowań kulinarnych, a ze względu na pyszny smak i wyjątkowy aromat – są lubiane tak przez dzieci, jak i dorosłych. W dzisiejszym tekście podpowiemy, jak sadzić maliny, żeby się nie rozrastały, w jaki sposób prawidłowo dbać o krzewy oraz jak wykorzystać maliny w kuchni, aby w pełni czerpać z ich właściwości.
Sadzenie malin
Maliny można sadzić wiosną oraz jesienią, na przełomie października i listopada. Stanowisko pod maliny powinno być słoneczne i przewiewne o żyznym, średnio wilgotnym podłożu z pH 5,5-6,5.
Odmiany letnie sadzimy w szpalerze, stosując odpowiednie podpory; gatunki jesienne mogą rosnąć bez podpór. Aby posadzić maliny, niezbędne będzie przygotowanie dołka o głębokości około 20cm, i odległości pomiędzy poszczególnymi krzakami wynoszącej 50cm. Po zadołowaniu krzewu i zasypaniu otworu ziemią, roślinę obficie podlewany, a następnie przycinamy jej pędy na wysokość około 40cm.
Wiele osób zastanawia się, jak sadzić maliny, żeby się nie rozrastały? Dokładne informacje na ten temat znajdziemy na https://www.domowamozaika.pl/jak-sadzic-maliny-zeby-sie-nie-rozrastaly. Ogólnie rzecz ujmując, wystarczy odciąć przestrzeń wokół nich obrzeżem trawnikowym, wkopanym płytko pod ziemią wokół krzewów. Zapobiegnie on przerastaniu korzeni i nadmiernej ekspansji roślin.
Pielęgnacja malin
Prawidłowe sadzenie malin to nie jedyna czynność, która zapewni im optymalny wzrost i bujne owocowanie. Jednym z najważniejszych zabiegów jest podlewanie, które ma znaczący wpływ na możliwy do uzyskania plon. Warto także regularnie stosować odpowiednio dobrane nawozy, a także usuwać chwasty, które zabierają cenne składniki odżywcze z podłoża. W przypadku pojawienia się szkodników lub chorób należy użyć dedykowane do ich zwalczania preparaty.
Ponadto maliny wymagają cięcia, które pozwoli zlikwidować słabe lub chore pędy. Odmiany letnie przycinamy wiosną i jesienią usuwając szczególnie gałązki dwuletnie, natomiast gatunki jesienne – skracając je całkowicie przy ziemi po zakończeniu owocowania.
Właściwości malin
Zdrowotne i kulinarne właściwości malin są powszechnie znane. Te owoce w ogrodzie zawierają sporo witamin, minerałów i kwasów organicznych, wykazujących pozytywny wpływ na ludzki organizm. W liściach znajdują garbniki, flawonidy i sole mineralne, natomiast w łodygach – witaminy i minerały o korzystnych wartościach dla zdrowia. Regularnie spożywane maliny:
- obniżają poziom glukozy we krwi, będąc smaczna przekąską dla osób z cukrzycą,
- są skutecznym środkiem przeciwgorączkowym i napotnym, ułatwiając walkę z infekcjami u dorosłych i dzieci już od 7 miesiąca życia,
- działają rozkurczowo, łagodząc dolegliwości miesiączkowe,
- zmniejszają biegunkę i wzdęcia, hamując rozwój bakterii jelitowych,
- zawierają składniki podnoszące ogólną odporność organizmu,
- wykazują działanie antynowotworowe, hamując namnażanie się komórek rakowych
Maliny w kuchni
Ponieważ sezon na maliny trwa stosunkowo krótko, warto często sięgać po owoce prosto z krzaczka – świeżo zerwane smakują najlepiej i są najbardziej aromatyczne. W pozostałych miesiącach roku możemy przygotowywać z nich przetwory lub mrozić je w zamrażarce. Maliny w kuchni są szczególnie często używane przy przyrządzaniu wszelakich syropów, soków i dżemów. Świeżymi owocami można dekorować ciasta, a także wykonywać masy do tortów i sałatki z innymi słodkimi gatunkami. Suszone można dodawać do herbaty i muesli, a z zamrożonych – przyrządzać kompoty czy sos do deserów.
Jeśli wiemy już, jak sadzić maliny, żeby się nie rozrastały, a także jak prawidłowo pielęgnować krzewy i owoce w ogrodzie, w najbliższych dniach warto zacząć szykować stanowisko pod te cenne krzewy. Sadzenie malin wiosną i jesienią, regularne podlewanie i nawożenie pozwolą wykorzystywać właściwości malin przez cały rok. Stosując maliny w kuchni stworzymy przepyszne ciasta, soki czy dżemy, czerpiąc z owoców liczne składniki odżywcze o prozdrowotnym działaniu.
Samanta
29 marca 2020 at 16:55Malinowa chmurka 😀 najlepszy deser z tymi owocami. Chyba nie ma osoby, która nie smakowała, a jeśli jest koniecznie polecam nadrobić ! 😀 A co do właściwości malin to jasną sprawą jest, że są to bardzo zdrowe owoce.