Wykopy budowlane są podstawowym elementem każdej budowy. Jest to pierwszy etap budowy, który poprzedzają jedynie prace organizujące całe zaplecze budowlane. Kierownik budowy w odpowiedni sposób przygotowuje m.in zabezpieczenie wykopów oraz określa wszelkie zasady bhp, które będą obowiązywały na terenie budowy. Jak można zabezpieczyć wykopy budowlane? Czym jest budownictwo inżynieryjne? Czy na pewno jest potrzebne przy wykopach budowlanych?
Czym jest budownictwo inżynieryjne?
Budownictwo inżynieryjne nie jest kategorią budownictwa, która wymaga posiadania tytułu inżyniera. Budownictwo inżynieryjne wprowadza nowoczesne techniki czy materiały, które z czasem mogą zostać zaadoptowane do budowy domów czy innych obiektów. Cechą charakterystyczną budownictwa inżynieryjnego jest to, iż opiera się ono na praktycznej wiedzy z materiałoznawstwa przy wykorzystaniu wiedzy z zakres techniki i fizyki. Dzięki temu np.: odwodnienie wykopów czy deskowanie stropu staje się bardziej efektowane.
Budownictwo inżynieryjne koncertuje się głównie na obiektach, które są elementami infrastruktury m.in. drogi i mosty czy obiekty związane z ochroną środowiska. Jednak w ramach budownictwa inżynieryjnego wykonuje się również prace polegające na fundamentowaniu, a także odwodnieniu wykopów fundamentowych.
Jakie prace przed przystąpieniem do wykopów budowlanych?
Wszystkie osoby, które będą wykonywały prace na terenie budowy powinny przejść instruktarz bhp oraz instruktaż stanowiskowy. Należy także pamiętać, iż wszystkie wykopy budowlane powinny być wykonywane na podstawie odpowiedniego projektu, w którym jest określone położenie instalacji podziemnych i naziemnych oraz sposób zabezpieczania wykopu, a w niektórych przypadkach również wyniki badań geologicznych. W przypadku małych budynków (domów), nie ma potrzeby sporządzania takiej dokumentacji.
Jak poprawianie przystąpić do wykopów budowlanych?
Teren na którym poprowadzone są wykopy budowalne musi być ogrodzony. Zabezpieczenie wykopów powinno uniemożliwić wpadnięcie do nich pracownikom oraz osobą postronnym, które nie są zatrudnione przy tych wykopach. Każdy wykop, który jest głęboki na powyżej 1m musi posiadać bezpieczne wejście (wyjście), jednak odległość pomiędzy zejściami nie powinna przekraczać 20m. Bardzo ważne jest zabezpieczenie wykopów szczególnie w po zmroku oraz w nocy. Zabezpieczyć wykopy można poprzez ustawienie wokół wykopu budowlanego bariery ochronnej wyposażonej w światło ostrzegawcze.
Wszystkie wykopy budowlane o głębokości powyżej 3m, powinny być również zabezpieczone przed możliwością osunięcia się ścian, można to zrobić za pomocą:
- skarpowania ścian,
- poparcia,
- rozparcia.
Jednak sposób zabezpieczenia wykopu jest określony w projekcie robót ziemnych. Wszystkie wykopy powyżej 3m muszą być zabezpieczone przed możliwością osunięcia się. Należy jednak pamiętać, iż sposób wykonywanych prac ziemnych może ulec zmianie, jeśli wynikną nowe uwarunkowania, które nie są w żaden sposób ujęte w projekcie.
Jak wykonywać wykopy budowlany maszynowo?
Przy wykonywaniu wykopów budowlanych za pomocą maszyny należy pamiętać, iż każdy operator sprzętu budowlanego musi posiadać wymagane uprawnienia do obsługi danej maszyny. Przy prowadzeniu wykopów budowlanych sprzętem zmechanizowanym należy pamiętać o wyznaczeniu strefy niebezpiecznej oraz o odpowiednim oznakowaniu takich robót. Strefa niebezpieczna w przypadku maszyn budowlanych to zakres pracy ramienia bądź wartość podana przez producenta maszyny w instrukcji obsługi.
W czasie wykonywania wykopów powyżej 4m należy prace wykonywać na stopniach, jednak wysokość stopnia musi być dostosowana do parametrów danej maszyny. Na każdy stopień powinien być wykonany wjazd dla innych maszyn czy samochodów oraz powinno być odprowadzenie wody, która może spłynąć do najniższych części wykopu.
Możliwe zagrożenia
Do najczęściej spotykanych zagrożeń w wykopie budowlanym maszynowym zalicza się:
- zasypanie pracowników, podczas zawalenia się wykopu (nawet tych o głębokości 1m);
- wpadniecie osoby do wykopy np.: wskutek uderzenia przez maszynę budowalna;
- spadnie na osoby pracujące w wykopie brył ziemi oraz kamieni itp.;
- obsuniecie się ziemi bądź kamieni z krawędzi wykopu;
Wykopy budowlane są pierwszym etapem prac na budowie. Dlatego też warto już od początku prac stosować na budowie zasady bhp. Należy również pamiętać, iż za przestrzeganie procedur oraz bhp na budowie odpowiada kierownik budowy oraz majstrowie. To właśnie te osoby ponoszą odpowiedzialność za wszelkie błędy, które mogą wystąpić w trakcie procesu budowy.
Artykuł powstał przy współpracy z http://aprofi.pl/ – profesjonalne zabezpieczenie wykopów.
Irek Klarys
12 kwietnia 2020 at 21:23Też zastanawiałem się nad tym, jak taki wykop w ogrodzie zabezpieczyć samemu. Ale wiem, że lepiej się w to nie bawić i poprosić o pomoc jakąś fachową firmę. Nie jest to bowiem wcale proste zadanie.