Coraz częściej w naszych ogrodach spotkać można trawy ozdobne. To niezwykle efektowne byliny, które – jak się okazuje – nie mają zbyt dużych wymagań co do pielęgnacji. W sklepach ogrodniczych znajdziemy zachwycające miskanty, bardzo zróżnicowane turzyce, a także trawy pampasowe, które są idealne do dużych ogrodów. O czym pamiętać, wprowadzając trawy ozdobne do swojego ogrodu?
Odpowiednie stanowisko
Z uwagi na to, że gatunków traw ozdobnych jest całe mnóstwo trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi o to, na jakim stanowisku rośliny te będą czuły się najlepiej. Dostępne są odmiany świetnie udające się na stanowiskach cienistych, ale wiele z nich dobrze będzie rosnąć wyłącznie na stanowisku pełnym słońca. Na stanowiska zacienione nadają się:
- turzyca japońska;
- turzyca palmowa;
- perłówka jednostronna;
- kosmatka olbrzymia;
- turzyca ciborowata;
- turzyca letnia.
Pozostałe należy sadzić w miejscach, w których nie brakuje promieni słonecznych.
Gleba
Jeśli chodzi o podłoże, trawy ozdobne nie należą do roślin zbyt wymagających. Należy jednak pamiętać, że pomiędzy poszczególnymi gatunkami występuje istotne różnice. Kupując roślinę, warto więc sprawdzić, na jakim podłożu trzeba posadzić wybraną trawę. Za najbardziej wymagające uważane są miskanty. Decydując się na nie, należy wybrać dla nich miejsce żyzne i zasobne w składniki pokarmowe. W takim samym miejscu najlepiej będą czuły się też odmiany zimozielone. Do gatunków, które udadzą się na stanowiskach ubogich w składniki odżywcze zalicza się między innymi:
- kostrzewa sina;
- perłówka orzęsiona;
- kostrzewa ametystowa;
- turzyca ptasia łapka.
Myli się ten, kto sądzi, że trawy ozdobne na stanowiska ubogie nie są piękne.
Cięcie traw ozdobnych
Niezbędnym zabiegiem, który trzeba regularnie przeprowadzać w przypadku traw ozdobnych jest cięcie. Wykonuje się je po to, aby usunąć zaschnięte liście. Zabieg przeprowadza się wiosną. Nigdy nie należy tego robić jesienią. Dlaczego? Suche liście pozostawione na jesień zapewniają ochronę karpy przed niską temperaturą. Liście usuwa się możliwie jak najniżej. Jeśli po zimie wydaje się nam, że roślina przemarzła, nie warto od razu jej wyrzucać. Na początek dobrze jest przyciąć ją całą i cierpliwie poczekać. W wielu wypadkach roślina odbija.
Kiedy przesadzać trawy ozdobne?
Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy na https://www.domyogrody.info/kiedy-przesadzac-trawy-ozdobne. Kiedy przesadzać trawy ozdobne to jedno z pytań częściej zadawanych przez początkujących hodowców traw ozdobnych. Jeśli udało się nam wybrać dla trawy naprawdę dobre stanowisko, roślina dość szybko osiągnie duże rozmiary. Warto więc ją podzielić, przesadzając na inne miejsce. Przesadzanie traw ozdobnych nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, że czy to wykopanie całej karpy, czy tylko jej fragmentu wymaga nieco siły. Najlepiej zaopatrzyć się w ostry szpadel. Kilka czy kilkanaście ruchów wystarczy, aby wydobyć roślinę z ziemi.
Odpowiadając na pytanie kiedy przesadzać trawy ozdobne, należy podkreślić, że najbardziej optymalną porą jest wiosną. Rośliny posadzone w kwietniu czy maju mają dość czasu, aby wykształcić rozbudowany system korzeniowy. Zwiększa to ich szanse na przetrwanie zimy. Młode trawy ozdobne, ciężej znoszą okres zimowy. Im bardziej będą rozrośnięte, tym większe szanse na to, że niekorzystne warunki atmosferyczne nie wyrządzą im większej krzywdy.
Co po posadzeniu?
Świeżo posadzoną trawę ozdobną należy przede wszystkim regularnie podlewać. Jednocześnie trzeba zwracać uwagę na to, aby na karpie nie stała woda. Trawy ozdobne bardzo tego nie lubią. Im starsza sadzonka, tym większa odporność na niedobory wody.
Trawy ozdobne to jedne z piękniejszych roślin, jakie możemy zasadzić w ogrodzie. Wśród wielu gatunków każdy znajdzie taki, który idealnie wpisze się w przestrzeń ogrodową. Wybierać można między roślinami zimozielonymi i tymi, które zasychają na zimę. Dostępne są trawy ozdobne niewielkich rozmiarów i takie, które pięknie wypełnią przestrzeń w naprawdę dużym ogrodzie. Jednocześnie warto pamiętać, że przesadzanie traw ozdobnych nie jest trudne. Jeśli więc po roku czy dwóch od posadzenia okaże się, że mamy inny pomysł na ogród, nie musimy się martwić.
Miłosz Hal
25 marca 2020 at 21:28Ja wykonuje przycinanie traw ozdobnych tuż po zimie. Tak jak jest napisane, nie warto robić tego jesienią! Cięcie traw wczesną wiosną sprawia, że cieszę się ich pięknem i zdrowym wyglądem. Co więcej poprzez cięcie wzmacniamy pokrój i chronimy naszą trawę przed silnym rozkrzewianiem się.