Kalina jest krzewem bardzo chętnie sadzonym w wielu ogrodach, ze względu na bardzo atrakcyjny wygląd, lecz także na owoce. Kaliny mogą rosnąć w ogrodzie jako pojedyncze krzewy lub tworzyć ciekawe żywopłoty. Jakie są najciekawsze gatunki kaliny? Dlaczego warto mieć w ogrodzie czerwoną kalinę? Czy internetowy sklep ogrodniczy jest dobrym miejscem do zakupu tego krzewu? Zachęcamy do lektury.
Kalina jako element magicznego ogrodu
Krzew o nazwie kalina, obejmuje bardzo wiele gatunków, które różnią się między sobą wyglądem. Część z gatunków kalin jest roślinami trującymi, a duża część posiada właściwości lekko trujące, a inne właściwości zdrowotne. Kalina należy do krzewów bardzo mało wymagających, które osiągają nawet kilka metrów wysokości. Kalinę uprawia się na dwa sposoby:
- pojedynczo w wyeksponowanych miejscach,
- kilka obok jako luźny żywopłot.
Kalina bardzo dobrze komponuje się z innymi gatunkami krzewów tworząc z innymi roślinami magiczny ogród.
Kalina jak uprawiać?
Kalina powinna być uprawiana na stanowiskach słonecznych i ciepłych (wtedy najlepiej rośnie i kwitnie) bądź lekko zacienionych. Stanowisko zawsze powinno być osłonięte od silnego wiatru (najlepiej jest kalinę sadzić od wschodu).
Kalina najlepiej rośnie na przepuszczalnych próchniczych glebach, które posiadają dość dużą ilość składników pokarmowych. Kaliny nie lubią gleb zbyt suchych ani podmokłych. Podłoże wokół kaliny należy ściółkować.
Niestety niektóre gatunki kaliny nie są mrozoodporne, jednak zaleca się je sadzić wiosną. Młode krzewy zakupione np.: w internetowym sklepie ogrodniczym, warto podlewać w czasie suszy. Krzewy kaliny warto nawozić odpowiednimi organicznymi nawozami posiadające zwiększoną dawkę fosforu oraz kwitnienia. Naturalnie dobre jakościowo nawozy można zakupić w każdym internetowym sklepie ogrodniczym.
Najpopularniejsze gatunki kaliny
Kiedyś wiele osób uważało, iż kalina w ogrodzie daje poczucie magiczności. Obecnie, gdy ekologia powraca coraz więcej osób chce mieć swój prywatny magiczny ogród. Do najbardziej popularnych gatunków kaliny w polskich ogrodach zalicza się:
- kalina czerwona zwana także koralową – kwitnie na biało od maja do lipca. Ozdobą krzewu są małe czerwone owoce, które są dojrzałe pod koniec lata;
- kalina sztywnolistna- kwitnie na biało od kwietnia do maja;
- kalina hordownia- kwitnie od maja do lipca. Ma czarne i czerwone trujące owoce;
- kalina wonna- kwitnie na jasnoróżowo od kwietnia do maja.
Naturalnie największy wybór różnych gatunków kaliny można znaleźć w dobrych internetowych sklepach ogrodniczych.
Kalina czerwona – właściwości prozdrowotne
Właściwości kaliny czerwonej powinny docenić zwłaszcza kobiety, ponieważ jest naturalnym środkiem na bolesne i obfite miesiączki. Jakie są jeszcze inne właściwości zdrowotne kaliny czerwonej? Czy kalina koralowa jest dedykowana tylko kobietom?
Kalina czerwona posiada bardzo dużo składników mineralnych m.in.
- fitosteroli,
- garbniki,
- sole mineralne
- oraz olejki eteryczne.
Wysoka zawartość garbników oraz właściwości antybakteryjne sprawiają, iż jest to świetny środek na biegunkę oraz chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy. Kolejnym atutem kaliny czerwonej jest wysoka zawartość fitosteroli, które obniżają poziom „złego” cholesterolu.
Kalina czerwona jest również bardzo pomocna w leczeniu różnych przeziębień ze względu na wysoką zawartość wit. C i P oraz karotenu. W medycynie ludowej syrop z kaliny czerwonej był używany jako środek na kaszel oraz wzmacniający odporność.
Przetwory z kaliny czerwonej mają działanie rozkurczowe na macice oraz hamuje małe krwawienia. Dlatego tez, przetwory z kaliny zalecane są w przy zbyt bolesnych i obfitych miesiączkach, krwawieniu podczas przekwitania oraz w przypadku występowania hemoroidów.
Kalina czerwona- jakie przetwory można z niej zrobić?
Z owoców kaliny czerwonej można sporządzać marmolady, konfitury, soki, nalewki oraz galaretki. Owoce należy spożywać tylko i wyłącznie po obróbce termicznej- dopiero wtedy tracą ze swojego składu saponin, który jest trujący dla człowieka oraz smak goryczki. Jedzenie surowych owoców kaliny czerwonej może powodować zatrucie.
Kalina czerwona poprzez swoje prozdrowotne właściwości jest idealnym krzewem do posadzenia we własnym ogródku. Dlatego warto kalinę zakupić np.: w internetowym sklepie ogrodniczym.
Można także postawić na piękna kalinę kwiatową, która sprawi, że nasz ogród stanie się jeszcze bardziej wyjątkowy. Dostępna jest ona w różnych kolorach, na przykład bieli. Piękne krzewy kaliny zamówić można na https://www.podkarpackiesady.pl/78-kaliny.
Janek
5 kwietnia 2020 at 17:32Czerwone owoce kaliny kwitną we wrześniu ? Sprawiają, że w ogrodzie tą porą robi się po prostu wesoło ? Plusem jest też to ,że długo zdobią drzewo. Ja mam nieco trująca odmianę, wiec pełni ona tylko funkcje dekoracyjną.